بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان در سال 2022

بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان در سال 2022

خاورمیانه یک سوم تولید جهانی نفت و آمریکای شمالی تقریباً یک سوم دیگر تولید را تشکیل می دهد

خاورمیانه یک سوم تولید جهانی نفت و آمریکای شمالی تقریباً یک سوم دیگر تولید را تشکیل می دهد

در سال 2022 قیمت نفت به بیش از 100 دلار در هر بشکه رسید و پس از یک سال آشفتگی کامل در بازارهای انرژی در پی تهاجم روسیه به اوکراین، به بالاترین حد خود در هشت سال گذشته رسید. شرکت‌های نفتی سود خود را دو برابر کردند و اقتصاد بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان رشد چشمگیری پیدا کرد.

کدام کشورها بزرگترین عرضه کنندگان نفت جهان هستند؟

با استفاده از داده های بررسی آماری انرژی جهانی توسط موسسه انرژی، ما بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان در سال 2022 را شناسایی و رتبه بندی کرده ایم.

بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان در سال 2022

ایالات متحده از سال 2018 بزرگترین تولیدکننده نفت جهان بوده است و در سال 2022 با تولید نزدیک به 18 میلیون بشکه در روز به سلطه خود ادامه داده است. این تقریباً یک پنجم عرضه نفت جهان را تشکیل می دهد.

تقریباً سه چهارم تولید نفت این کشور در پنج ایالت تگزاس، نیومکزیکو، داکوتای شمالی، آلاسکا و کلرادو متمرکز است.

پس از سلطه قابل توجه آمریکا در تولید نفت، عربستان سعودی (رتبه دوم) 12 میلیون بشکه در روز تولید می کند که حدود 13 درصد از عرضه جهانی را تشکیل می دهد.

روسیه با 11 میلیون بشکه در روز در سال 2022 سوم شد. این سه غول بزرگ تولیدکننده نفت به همراه کانادا (چهارمین) و عراق (5) بیش از نیمی از کل عرضه نفت جهان را تشکیل می دهند.

در همین حال، 10 تولیدکننده برتر نفت، از جمله کشورهایی که در رتبه های 6 تا 10 قرار دارند، یعنی چین، امارات، ایران، برزیل و کویت، بیش از 70 درصد از تولید نفت جهان را بر عهده دارند.

قابل ذکر است که تمام 10 غول بزرگ نفتی تولید خود را بین سال‌های 2021 تا 2022 افزایش دادند و در نتیجه تولید جهانی 4.2 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت.

10 تولیدکننده بزرگ نفت جهان

مناطق عمده تولید کننده نفت در سال 2022

خاورمیانه یک سوم تولید جهانی نفت و آمریکای شمالی تقریباً یک سوم دیگر تولید را تشکیل می دهد. کشورهای مشترک المنافع – سازمانی متشکل از کشورهای پس از اتحاد جماهیر شوروی – یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ منطقه ای نفت هستند که سهم 15 درصدی از تولید جهانی را دارد.

با این حال، آنچه در داده ها آشکارا مشهود است، کاهش سهم اروپا از تولید نفت است که اکنون 3 درصد از عرضه جهان را به خود اختصاص داده است. در 20 سال گذشته تولید نفت اتحادیه اروپا بیش از 50 درصد کاهش یافته است که دلیل آن عوامل مختلفی از جمله قوانین سختگیرانه زیست محیطی و تغییر به سمت گاز طبیعی بوده است.

نگاه دیگر به تولید منطقه ای از طریق اعضای اوپک است که حدود 35 درصد از تولید نفت جهان و حدود 70 درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارند.

با در نظر گرفتن گروه 10 کشور صادرکننده نفت اوپک با موسوم به اوپک پلاس، سهم تولید نفت به بیش از نیمی از عرضه جهان افزایش می‌یابد.

بزرگترین تولیدکنندگان منطقه ای نفت جهان

گذار انرژی

از آنجایی که نفت رگ حیات اقتصاد مدرن است، کشورهایی که مقادیر قابل توجهی از تولید نفت را کنترل می کنند، از مزایای سیاسی و اقتصادی بسیار زیادی نیز برخوردار می شوند.

در عین حال، تلاش‌های مداوم برای چرخش به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر، بسیاری از صادرکنندگان بزرگ نفت را وادار می‌کند تا اقتصاد خود را متنوع کنند. یک مثال قابل توجه عربستان سعودی است که صندوق سرمایه گذاری دولتی آن در شرکت هایی مانند Uber و WeWork سرمایه گذاری کرده است.

با این حال، جهان همچنان به نفت نیاز دارد، زیرا نزدیک به یک سوم تقاضای جهانی انرژی را تامین می کند.

منبع: ویژوال کپیتالیست

//