پیش بینی بورس برای امروز ۱۹ اسفندماه

روز چهارشنبه بازار بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات با افت 6400 واحدی همراه شد که این میزان افت نسبت به روز های پیشین چندان قابل بررسی نیست.

روز چهارشنبه بازار بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات با افت 6400 واحدی همراه شد که این میزان افت نسبت به روز های پیشین چندان قابل بررسی نیست.

ترووست : روز چهارشنبه بازار بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات با افت 6400 واحدی همراه شد که این میزان افت نسبت به روز های پیشین چندان قابل بررسی نیست.

به گزارش عرشه آنلاین؛ در جریان معاملات روز چهارشنبه در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش بازار در این روز برای بازار در محدوده های ۷۵۱۳ هزار میلیارد تومانی ثبت شد که نشان از یک روز بی رمق دیگر در سال ۱۴۰۲ در بازار سرمایه بود. شاخص در این روز افت ۶۴۰۰ واحدی را به خود دید تا پس از رشد بیش از ۱۰۰ واحدی که در این چند روز ثبت کرده است دومین روز منفی خود را در هفته گذشته ثبت کرده باشد.

فولاد ، میدکو ، شستا ، شتران نمادهایی که در روزهای گذشته تلاش می کردند تاثیر مثبتی را بر روی شاخص کل داشته باشند در آخرین روز کاری هفته گذشته درجهت عکس عمل کردند و بازار را و شاخص کل را نزولی به پایان رساندند.

گروه خودرویی با ۳۵۹ میلیارد تومان ارزش معاملاتی در صدر برترین گروه های بازار سرمایه از منظر ارزش معاملاتی قرار گرفته (موضوعی که در اکثر روزهای معاملاتی نیز تکرار می‌شود) و پس از آن گروه فلزات اساسی بود که با ۲۹۳ میلیارد تومان جایگاه دوم را به خود اختصاص داد .

فرآورده‌های نفتی که سه شنبه با استقبال خوب خریداران در جایگاه اول ارزش معاملاتی قرار داشت روز چهارشنبه با ارزش معاملاتی ۱۹۹ میلیارد تومانی در جایگاه سوم ایستاد.

تا اینجا در مرکز مبادله طلای ایران ۱۲ حراج برگزار شده است و  با فروش ۲۰۳ قطعه شمش طلا در دوازدهمین حراج حضوری شمش، در مجموع تا کنون ۱۲۶۰ کیلو طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران به فروش رسیده است.

در حراج دوازدهم میانگین قیمت ۴ میلیارد و ۷۲ میلیون تومان برای هر شمش طلا قیمت ثبت شد که نسبت به قیمت فروش شمش طلا در حراج قبلی ۸۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

اما در بازار خودرو سایپا اقدام به فروش محصولات به فروش فوری (البته منظور تحویل ۹۰ روزه است و منظور از فروش فوری دریافت وجه فوری است) و همچنین پیش فروش کرده است در مقابل دیگر خودروساز بزرگ کشور اعلام کرده است که فروش جدیدی نداریم و تنها به تعهدات خود بابت فروش خودرو در سامانه یکپارچه برای اولویت های زمستان ۱۴۰۲ اقدام می کنیم.

اما در پایان هفته گذشته نماینده جهموری خواهان در امریکا برای دور بعدی ریاست جمهوری مشخص شد و ترامپ تنها گزینه جمهوری خواهان شد و خود را برای انتخابات ریاست جمهوری در آبان ۱۴۰۳ آماده می‌کند.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 

در جریان معاملات روز چهارشنبه در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش بازار در محدوده 7513 همتی قرار گرفت.

بازار سرمایه نیز شروع شمارش معکوس خود برای پایان سال را شروع کرده است . در این بازار و در سال 1402 شاخص کل و بازدهی بازار در بدترین حالت خود قرار داشت و به نظر می رسد شاخص ساز تصمیم دارد برای روز های پایانی سال اقدام به افزایش ارتفاع شاخص کند تا بازدهی خوبی را برای سال 1402 رقم بزند اما نکته ای که وجود دارد این است که شاخص هرچقدر هم مثبت شود تنها زیان های اهالی بازار سرمایه جبران خواهد شد و عایدی برای این گروه از سرمایه گذاران برای سال 1402 ثبت نخواهد شد. این موضوعی است که مدیران اقتصادی دولت وعده داده بودند تا اعتماد از دست رفته به بازار را برگرداند که نه تنها موفق به این کار نشدند بلکه بذر نا اطمینانی که در سال‌های پیش در بازار سرمایه کاشته شده بود را پروش دادند تا ریشه‌کن کردن آن برای آینده بازار سخت‌تر از قبل شود و بورس ، دماسنج اقتصادی کشور ، بازار و محل تامین مالی شرکت‌ها به باتلاقی برای سرمایه گذاری و محیطی برای تامین کسری‌های دولت تبدیل شود.

آیندگان در مورد این سال‌های بازار سرمایه چه برداشتی خواهند داشت و چه میراثی برای آینده این سر زمین باقی گذاشته‌اید؟!

شاخص کل از منظر تکنیکالی کمی خود را بالاتر از میانگین‌های 55 روزه و 200 روز می‌بیند میانگین‌هایی که تا اینجا به عنوان یک سطح مقاومتی بود و حالا در صورت ثبت شاخص در همین محدوده‌ها می‌توان از آن‌ها به عنوان یک سطح حمایتی نام برد.

//