کسانی که برنامه اندروید جمینای را دانلود می‌کنند، در واقع می‌توانند آن را جایگزین دستیار گوگل به عنوان دستیار پیش‌فرض دستگاه خود کنند. بنابراین وقتی دکمه هوم (خانه) را برای مدت طولانی فشار می‌دهید یا کلمه «هی گوگل» را به زبان می‌آورید، تلفن یا تبلت شما می‌تواند به جای دستیار هوشمند گوگل، جمینای را فعال کند. همچنین می‌توانید از تنظیمات این تغییر را ایجاد کنید. با انجام این کار یک شمایل مکالمه جدید در صفحه نمایش شما فعال می‌شود. همراه با دسترسی سریع به جمینای، روکش پیشنهادهای متنی، مانند توانایی ایجاد توضیح برای عکسی که به تازگی گرفته‌اید یا درخواست اطلاعات بیشتر درباره مقاله‌ای که روی صفحه نمایش شماست، ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید از طریق برنامه جمینای به ویژگی‌های رایج دستیار هوشمند، از برقراری تماس و تنظیم ساعت هشدار گرفته تا کنترل دستگاه‌های خانه هوشمند دسترسی داشته باشید. گوگل گفته است که در آینده عملکردهای دستیاری بیشتری را برای جمینای فعال خواهد کرد. در مورد سیستم‌عامل گوشی‌های آی‌فون (iOS) در حال حاضر برنامه جداگانه‌ای از جمینای وجود نخواهد داشت. در عوض می‌توان از طریق برنامه گوگل با ضربه زدن روی دکمه Gemini به آن دسترسی پیدا کرد. جمینای از امروز برای اندروید و iOS به زبان انگلیسی در ایالات متحده در دسترس است.

هفته آینده، گوگل شروع به ارائه دسترسی به جمینای با زبان‌های بیشتر شامل ژاپنی و کره‌ای خواهد کرد و همان‌طور که انتظار می‌رود، جمینای در آینده نزدیک با زبان‌های بیشتری در کشورهای مختلف در دسترس قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، گوگل از طریق برنامه Gemini Advanced دسترسی به آنچه را که بزرگ‌ترین و تواناترین مدل هوش مصنوعی خود یعنی Ultra۱.۰ است، باز می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند این مدل می‌تواند مکالمات طولانی‌تر و عمیق‌تری با قابلیت یادآوری متن از چت‌های قبلی داشته باشد. گوگل می‌گوید برنامه Gemini Advanced در کارهای بسیار پیچیده‌ای مانند کدنویسی، استدلال منطقی، پیروی از دستورالعمل‌های ظریف و همکاری در پروژه‌های خلاقانه بسیار توانمندتر است. این برنامه هم‌اکنون به زبان انگلیسی در ۱۵۰ کشور و منطقه در دسترس است و برای دسترسی به آن باید برای طرح جدید Google One AI Premium ثبت‌نام کنید که ماهانه ۲۰ دلار هزینه اشتراک دارد.

البته این اشتراک همراه با دسترسی به برنامه Gemini Advanced، شامل دسترسی به همه‌چیز از Google One Premium Plan گرفته تا ۲ ترابایت فضای ذخیره‌سازی و VPN است. مشترکین همچنین می‌توانند در آینده نزدیک از جمینای در برنامه‌هایی مانند Gmail، Docs، Slides و Sheets نیز استفاده کنند که در واقع نمونه‌ای از جایگزینی با هوش مصنوعی Duet است. نکته قابل توجه اینکه گوگل می‌گوید در هنگام ساخت Gemini Advanced و سایر محصولات هوش مصنوعی به دنبال کاهش نگرانی‌هایی مانند سوگیری و محتوای ناایمن بوده است. این شرکت می‌گوید که قبل از اصلاح مدل با یادگیری تقویتی و تنظیم دقیق، بررسی‌های اعتماد و ایمنی گسترده، از جمله رِد تیمینگ (به معنی آزمایش توسط هکرهای اخلاق‌مدار شخص ثالث) انجام شده است.