جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است بر خلاف وعده‌های انتخاباتی خود سیاست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق این کشور در احداث دیوار مرزی در جنوب ایالت تگزاس را برای جلوگیری از ادامه هجوم مهاجران ادامه دهد.

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند نزدیک به ۲۰ مایل (معادل ۳۲ کیلومتر) دیوار در شهرستان «استار» که در نزدیکی مرز با مکزیک قرار دارد ساخته خواهد شد. مسئولان پیش از این گزارش داده‌اند شمار زیادی از مهاجران غیرقانونی از همین منطقه وارد آمریکا می‌شوند.

احداث دیوار در نزدیکی مرز مکزیک یکی از اصلی‌ترین محورهای سیاست دونالد ترامپ بود که با مخالفت‌های شدید سیاستمداران حزب دموکرات از جمله جو بایدن روبرو شده بود. بایدن سال ۲۰۲۰ وعده داد در صورتی که در انتخابات پیروز شود حتی یک وجب دیگر به دیواری که در دولت ترامپ ساخته شده بود اضافه نخواهد کرد.

دولت بایدن بلافاصله بعد از آغاز به کار در ژانویه ۲۰۲۱ اعلام کرد که احداث دیوار در نزدیکی مرز جنوبی آمریکا یک راهکار جدی برای حل و فصل مشکلات نیست.

اداره گمرگ و حفاظت مرزی آمریکا در بیانیه‌ای که چهارشنبه شب به خبرگزاری آسوشیتدپرس ارائه کرد از تصمیم بایدن دفاع کرد و گفت که از بودجه‌هایی که تا کنون برای ساخت این دیوار احداث شده برای توسعه این دیوار استفاده می‌کند.

در آن بیانیه آمده است: «کنگره در سال مالی ۲۰۱۹ وجوهی را برای ساخت یک مانع مرزی در ریو گراند ولی اختصاص داده بود. وزارت امنیت داخلی بایستی از این وجوه برای اهداف درنظرگرفته شده استفاده کند.»

شمار بالای مهاجرانی که به صورت غیرقانونی از مرزهای جنوبی وارد آمریکا می‌شوند به یکی از نقاط ضعف دولت بایدن در ماه‌های گذشته تبدیل شده است. آمارهای رسمی نشان می‌دهند تنها از منطقه «ریو گراند ولی» در ایالت نیومکزیکو ۲۴۵ هزار نفر در سال جاری وارد آمریکا شده‌اند. این ارقام در حالی گزارش شده که انتظار می‌رود این آمار در ماه سپتامبر به بالاترین رقم خود رسیده باشد.

مسئولان در چندین شهر آمریکا گفته‌اند که فشار ناشی از هجوم مهاجران را احساس می‌کنند. «اریک آدامز»، شهردار نیویورک پیش‌بینی کرده که هزینه اسکان بیش از ۱۰۰ هزار نفری که از سال گذشته وارد این شهر شده‌اند به بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار طی سه سال آینده خواهد رسید.

آدامز قرار است طی روزهای آینده برای منصرف کردن مهاجران از سفر به آمریکا به مکزیک، کلمبیا و اکوادور سفر کند. او روز سه‌شنبه گفت: «ظرفیت ما تکمیل است.»

وزیر امنیت داخلی دولت جو بایدن روز پنجشنبه گفت که «نیاز مبرمی» برای ساخت بخش جدیدی از این دیوار مرزی و جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی وجود دارد.

رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که اجرای ده‌ها قانون فدرال از جمله «قانون هوای پاکیزه» و «قانون آب آشامیدنی سالم» برای مجاز کردن ساخت و ساز این دیوار معلق شده‌اند.

این اقدام خشم گروه‌های طرفدار محیط زیست را به دنبال داشته که می‌گویند استقرار این سازه‌ها باعث ایجاد خطر برای زیستگاه‌های گیاهان و حیواناتی خواهد شد که نسل آنها همین الان در معرض تهدید قرار دارد.

لایکن جوردال، یک فعال محیط زیست در «مرکز تنوع زیستی» در آمریکا گفت: «مأیوس‌کننده است که می‌بینیم رئیس‌جمهور بایدن حاضر است تا این سطح تمکین نشان دهد و قوانین پایه‌ای محیط‌زیست ما را برای احداث دیوارهای مرزی قاتل حیات وحش نادیده بگیرد.»

وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته از بودجه‌های اختصاص داده شده در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ برای احداث بخش جدید این دیوار مرزی استفاده خواهد کرد.

این نخستین بار است که دولت بایدن از اختیارات خود برای احداث دیوار مرزی استفاده می‌کند. این رویه در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ مرسوم بود. در دوران ریاست‌جمهوری او ۵۰ مایل دیوار جدید احداث شد و ارتفاع موانع موجود افزایش داده شدند.