واکنش آمریکا به ادعاهای جدید علیه ایران

درحالی که حملات بی‌سابقه مقاومت فلسطین به مواضع رژیم اشغالگر رژیم صهیونیستی، اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها را غافلگیر کرده، کاخ سفید، ادعای برخی قانونگزاران آمریکایی را مبنی بر این که دولت بایدن با آزادسازی دارایی‌های ایران به این حمله کمک کرده است، دروغی شرم آور خواند.

درحالی که حملات بی‌سابقه مقاومت فلسطین به مواضع رژیم اشغالگر رژیم صهیونیستی، اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها را غافلگیر کرده، کاخ سفید، ادعای برخی قانونگزاران آمریکایی را مبنی بر این که دولت بایدن با آزادسازی دارایی‌های ایران به این حمله کمک کرده است، دروغی شرم آور خواند.

ترووست: درحالی که حملات بی‌سابقه مقاومت فلسطین به مواضع رژیم اشغالگر رژیم صهیونیستی، اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها را غافلگیر کرده، کاخ سفید، ادعای برخی قانونگزاران آمریکایی را مبنی بر این که دولت بایدن با آزادسازی دارایی‌های ایران به این حمله کمک کرده است، دروغی شرم آور خواند.

به گزارش از “مسنجر”، کاخ سفید ادعاهای برخی از جمهوری خواهان مبنی بر کمک دولت بایدن به حمایت مالی از حمله حماس به اسرائیل از طریق آزادسازی منابع مالی ایران به عنوان بخشی از مبادله زندانیان را “دروغ شرم آور” خواند.

اندرو بیتس معاون سخنگوی کاخ سفید، به طور خاص پیام‌های سناتورها ریک اسکات و جی دی ونس را مورد انتقاد قرار داد که ادعا کرده ‌اند انتقال ۶ میلیارد دلار سرمایه ایران از کره جنوبی به قطر به حمله روز شنبه مقاومت فلسطین به رژیم صهیونیستی نقش داشته است.

اسکات ادعا کرد: جو بایدن به ایران تعظیم کرد و ۶ میلیارد دلار به این حکومت که هر روز برای نابودی اسرائیل نقشه می‌کرد، کمک و با این کار این حمله را تامین مالی کرد. در حالی که بایدن سکوت کرده است، مماشات او با ایران و تروریست‌های حماس در آژیرهای خطر در اسرائیل به گوش می‌رسد.

بیتس در پاسخ گفت: «این اظهارات از هر نظر یک دروغ شرم آور است. در این زمان جمهوریخواهان و دموکرات‌ها باید کاملاً در حمایت از دفاع اسرائیل از خود متحد باشند.»

آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز درواکنش گفت: اکنون زمان انتشار اطلاعات نادرست نیست. وی در رسانه‌های اجتماعی نوشت: ” حتی یک سنت از این دارایی‌های آزاد شده ایران هزینه نشده است و وقتی هزینه شود، فقط می‌توان آن را برای اموری مانند خرید غذا و دارو هزینه کرد. این دارایی‌ها مطلقاً هیچ ارتباطی با حملات وحشتناک امروز ندارند و اکنون زمان انتشار اطلاعات نادرست نیست. ”

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با رد فضاسازی ها درباره ارتباط عملیات طوفان الاقصی نیروهای مقاومت فلسطین و توافق اخیر دولت بایدن با تهران گفت که توافق تبادل زندانیان با تهران و آزادسازی اموال مسدود شده ایران در کره جنوبی ارتباط با حملات علیه رژیم اسرائیل ندارد.

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه به وقت محلی برابر با ۷ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۵ مهرماه جاری اعلام کرد: توافق برای بازگرداندن شهروندان آمریکایی از ایران هیچ ارتباطی به حمله وحشتناک علیه اسرائیل ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد: حتی یک پنی هم خرج نشده و این دارایی فقط می‌تواند برای نیازهای بشردوستانه هزینه شود. هر گونه اظهارنظر بر خلاف این امر نادرست است.

پیش از این، برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، با اشاره به ۶ میلیارد دلار دارایی‌های ایران در بانک‌های دوحه روز شنبه به وقت محلی برابر ۷ اکتبر ۲۰۲۳ و ۱۵ مهرماه جاری در حساب کاربری خود در شبکه ایکس (توئیتر سابق ) گفت: تمام پولی که در حساب های محدود در دوحه به عنوان بخشی از توافق آزادی ۵ آمریکایی در ماه سپتامبر سپرده شده، در دوحه باقی می ماند. یک پنی نیز از این پول خرج نشده است.

توافق تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا و آزادسازی وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی حاصل از فروش نفت تهران، ۲۸ شهریور ماه امسال برابر ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳ پس از ماه‌ها مذاکره و رایزنی با میانجیگیری کشور قطر انجام شد و پنج زندانی ایرانی – آمریکایی با پنج زندانی ایران مبادله شدند.

پنج زندانی دوتابعیتی که در تهران زندانی‌ بودند به آمریکایی‌ها تحویل داده شدند. «سیامک نمازی»، «عماد شرقی»، «مراد طاهباز» و دو فرد دیگر که تمایلی به رسانه‌ای شدن نام‌شان نداشتند، آزاد شدند و «رضا سرهنگ‌پور» و «مهرداد معین انصاری» دو نفر از پنج شهروند ایرانی بودند که در جریان مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی آزاد شدند و به کشور بازگشتند.

جمهوریخواهان و مخالفان دولت دموکرات جو بایدن که با توافق تبادل زندانیان میان تهران- واشنگتن و آزاد سازی وجوه مسدود شده ایران در کره جنوبی بشدت مخالفت هستند، هر موضوعی را مستمسک برای حمله به دولت بایدن و مخالفت با این توافق قرار می دهند که در تازه ترین فضاسازی و حمایت از رژیم اشغالگر قدس و ادعاهایش، عملیات طوفان الاقصی از سوی نیروهای مقاومت فلسطین را مستمسک قرار داده اند که مقام وزارت خزانه داری آمریکا این ادعاها را نادرست و گمراه کننده اعلام کرد.

همزمان با تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، وجوه (پول های ) مسدود شده ایران در کره جنوبی آزاد شد که محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی از واریز ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ یورو از منابع بلوکه شده ایران به حساب ۶ بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان در قطر خبر داد و گفت: دسترسی به منابع ارزی در چند کشور در حال انجام است.

وی درباره روند آزادسازی منابع بلوکه شده توضیح داد: ۱۹ مرداد ماه سال جاری، تمام منابع غیرقابل دسترس ایران که در بانک‌های کره جنوبی و شعبه سئول بانک ملت نگهداری می‌شد به حساب بانک مرکزی سوئیس برای تبدیل به یورو منتقل شد. طی این مدت بانک‌های کشاوزی، سامان، پاسارگار، گردشگری، شهر و کارآفرین در ۲ بانک قطری الدوخان و الاهلی حساب باز کردند و طبق توافقات انجام تمام پرداخت‌ها توسط کارگزاران بانک‌های قطری و همچنین سوئیفت صورت گرفت.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: طبق توافق، انجام تمام پرداخت ها توسط کارگزاران بانک های قطری و سوئیفت انجام می شود و ۲۶ شهریور ماه نامه رسمی از مقامات قطری دریافت کردیم که حساب ۶ بانک فعال شده است و امروز ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ یورو به حساب بانک‌ها واریز شد.

وی تاکید کرد: تمام منابع حاصله ذخایر ارزی بانک مرکزی و پشتوانه ریال هستند و بنا به مصالح ملی و در جهت تقویت ریال استفاده می شود اما شکایت ایران از کره جنوبی به دلیل عدم دسترسی به وجوه مزبور و کاهش ارزش به منظور دریافت خسارت در حال پیگیری است و ادامه می یابد.

//