شوک در خاورمیانه

حمله گسترده امروز راکتی و زمینی نیروهای جنبش فلسطینی حماس به اسرائیل از جهات متعددی بی‌سابقه و غافلگیر کننده بوده و تل آویو را در شوک بزرگی فرو برده است.

حمله گسترده امروز راکتی و زمینی نیروهای جنبش فلسطینی حماس به اسرائیل از جهات متعددی بی‌سابقه و غافلگیر کننده بوده و تل آویو را در شوک بزرگی فرو برده است.

ترووست: حمله گسترده راکتی و زمینی نیروهای جنبش فلسطینی حماس به اسرائیل از جهات متعددی بی‌سابقه و غافلگیر کننده بوده و تل آویو را در شوک بزرگی فرو برده است.

حملات ترکیبی که با جشن‌های یهودیان موسوم به جشن «سوکوت» و جشن «سیمحاط تورا» مصادف شده است؛ با پنجاهمین سالگرد جنگ موسوم به «یوم کیپور» یا «جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳» نیز دارای همزمانی است.

در ادامه این مطلب آخرین رویدادها درباره جدیدترین تنش در خاورمیانه را بخوانید:

پس از حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل، ارتش اسرائیل وضعیت آمادگی برای جنگ را اعلام کرد و متعهد شد که اسرائیل پیروز خواهد شد. به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، مرکز و جنوب اسرائیل بیش از سه ساعت و نیم زیر حملات موشکی مستمر بوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پیش از این افراد مسلح پس از عبور از حصار مرزی به جوامع اسرائیلی نفوذ کردند. به گفته رسانه‌های اسرائیلی، حماس تاکنون ۳۵ اسرائیلی را گروگان گرفته است. گفته می‌شود که حداقل پنج اسرائیلی کشته و دست کم ۱۰۰۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

یوآف گالانت، وزیر جنگ اسرائیل هشدار داد که حماس در یکی از جدی‌ترین تشدید درگیری‌ها در سال‌های اخیر اشتباه بزرگی مرتکب شد. در مقابل محمد ضیف، رهبر شاخه نظامی حماس در یک پیام در حالی که از فلسطینیان از شرق بیت المقدس تا شمال اسرائیل خواسته است به نبرد بپیوندند و اشغالگران را بیرون کنند و دیوار‌ها را تخریب کنند، گفت: امروز مردم در حال بازیابی انقلاب خود هستند.

جنگ و آتش در اسرائیل، خاورمیانه را در شوک فرو برد

محمد الضیف فرمانده گردان‌های قسام وابسته به حماس که به ندرت اظهارنظر می‌کند، نام این حمله را “طوفان الاقصی” اعلام کرده و گفته است که در واکنش به حملات مستمر یهودیان تندرو به مسجد الاقصی صورت می‌گیرد.

اسرائیل نیز در مقابل فعلا وضعیت جنگی اعلام کرده اما تا این لحظه دست به حملات متقابلی نزده است و به نظر می‌رسد که با توجه به نوع و ماهیت حملات فلسطینی‌ها و تبعات احتمالی مهم آن برای دولت نتانیاهو، حملات ویرانگر و گسترده‌ای به نوار غزه طی ساعات آتی اتفاق بیفتد.

حماس ده‌ها موشک را به سمت شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه شلیک کردند که آژیر‌های خطر در کل «غلاف غزه» و عسقلان به صدا درآمد. سخنگوی ارتش اسرائیل در این باره گفت، آژیر‌های خطر در منطقه بزرگ تل‌آویو فعال شدند.

جنگ و آتش در اسرائیل، خاورمیانه را در شوک فرو برد

شبکه ۱۴ عبری نیز اعلام کرد، اخباری منتشر شده که موشک‌های مقاومت به تل‌آویو و عسقلان اصابت کرده و یک شهرک نشین در اثر اصابت راک به هلاکت رسیده است. همچنین از شهرک‌نشینان اطراف غزه خواسته شده در پناهگاه‌ها بمانند. طبق گزارش رسانه‌های صهیونیست، پناهگاه‌های تل‌آویو نیز باز شده‌اند.

در این راستا، محمد ضیف (ابوخالد) فرمانده گردان‌های القسام در سخنرانی خطاب به ملت فلسطین و جهان اسلام و عرب گفت: مقرر کردیم به تجاوزات رژیم صهیونیستی پایان دهیم و عملیات طوفان الاقصی را آغاز کردیم.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز شنبه در واکنش به حملات موشکی حماس به این کشور گفت که این گروه «بهای سنگین و بی‌سابقه‌ای» برای «جنگ با اسرائیل» پرداخت خواهد کرد. وی همچنین گفت که اسرائیل «در وضعیت جنگی» است.

جنگ و آتش در اسرائیل، خاورمیانه را در شوک فرو برد

حماس یک جیپ نظامی ارتش اسرائیل را به غنیمت گرفت. برخی منابع خبری نیز گزارش دادند نیرو‌های حماس توانسته‌اند چند نظامی اسرائیل را اسیر کنند.

شبکه فرانس 24 خبر داد که تصاویری از خودرو‌های نظامی اسرائیل  منتشر شده که مردم را در حال شادی کردن روی آن نشان می‌دهد.

وب‌سایت عبری زبان واللا اعلام کرد که ارتش اسرائیل تا این لحظه از ابعاد عملیات نفوذ و تعداد نیرو‌های حماس که وارد شهرک‌های غلاف غزه شدند، اطلاعی ندارد.

جنگ و آتش در اسرائیل، خاورمیانه را در شوک فرو برد

رحیم صفوی، مشاور رهبری در واکنش به حملات  حماس به خاک اسرائیل گفت: ما از عملیات طوفان الاقصی اعلام حمایت می‌کنیم و ما تا آزادی فلسطین و قدس در کنار مجاهدان فلسطینی خواهیم ماند.

حزب الله لبنان هم در واکنش به حماس علیه اسرائیل تاکید کرد که این عملیات پیامی به کشور‌هایی است که به دنبال سازش هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از اسرائیل و فلسطینی‌ها خواست تا از انجام اقداماتی که منجر به دامن‌زدن بیشتر به درگیری‌ می‌شود، دوری کنند.

جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا هم ضمن ابراز همدردی با اسرائیل، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که «این حملات باید فورا متوقف شود. خشونت چیزی را حل نمی‌کند. اتحادیه اروپا در این لحظات سخت همبستگی خود را با اسرائیل اعلام می‌کند.»

جنگ و آتش در اسرائیل، خاورمیانه را در شوک فرو برد

همزمان با گسترش درگیری تمام عیار میان حماس و اسرائیل برخی رسانه‌های داخلی تصاویری از این رویداد را منتشر کرده اند که قابل انتشار نیست.

واکنش برخی کاربران به رویدادهای اخیر خاورمیانه:

محمدعلی جنتخواه: روزنامه نگار: گذار به نظم جدید جهان وارد مرحله جدیدی شد: یکی از پیامدهای حملات گسترده حماس و غافلگیری محض اسراییل به نظرم خط کشی‌های شفاف و جدید بین اسراییل و روسیه هم خواهد شد. من انتظار دارم در ماه های آینده، اسراییل حمایت بیشتری از اوکراین بکنه و اون طیف جمهوری خواه آمریکا که در مسیر کمک به اوکراین سنگ اندازی می‌کنند تغییر رویه بدن.

امیر سیدین، روزنامه نگار: امروز، ۷ اکتبر؛ تبدیل به ۱۱سپتامبر اسراییل شد و گمان می‌کنم مثل ۱۱سپتامبر نقطه عطف جدیدی در تحولات جهان خواهد بود.

جنگ و آتش در اسرائیل، خاورمیانه را در شوک فرو برد

احسان محمدی، روزنامه نگار: آنچه این ساعت‌ها میان حماس و اسرائیل در حال رخ دادن است، احتمالاً یک نقطه عطف تاریخی می‌شود. «جنگی برای پایان دادن به تمام جنگ‌ها» عبارتی برای اشاره به جنگ جهانی اول بود که امروز به شکل کنایه به کار می‌رود. انگار راه‌حل نهایی این جدال قدیمی در یک جنگ بزرگ است.

کاربری به نام فاطمه هم نوشت: در فلسطین چه خبر است؟ اینجا مختصر توضیح می‌دهم. در روزهای گذشته در جریان تعطیلات سکوت یهودیان، هم درگیری با مسلمانان در مسجدالاقصی افزایش پیدا کرد هم اسرائیل گروه دیگری از یهودیان را در اورشلیم شرقی، منطقه‌ای که حتی با توافق‌های جدید هم متعلق به مسلمانان و تحت اشغال است اسکان داد.

جنگ و آتش در اسرائیل، خاورمیانه را در شوک فرو برد

محسن دیگر کاربر مجازی نوشت: حملات امروز را باید در مقیاس کوچک با یوم کیپور مقایسه کرد.حماس آماده‌تر از پیش است. اسرائیل مساله امنیتی کنار خود را بخواهد از طریق نظامی جدی حل کند راهی جز قبول ریسک کشاندن درگیری به داخل غزه ندارد.

اکانت توئیتری به نام سودابه هم نظر داد: تصاویر و ویدیوهای منتشره شده حکایت از ابعاد جدی و خطرناک ادامه این درگیری نظامی است.

//