6 copy

این درحالی بود که در ماه‌های پیشین نیز با تصمیم جدید لری فینک، مدیرعامل شرکت بلک‌راک در خصوص ایجاد صندوق بورسی بیت‌کوین، این دارایی روند صعودی در پیش گرفت. اکنون نیز شواهد گویای آن است که با خبرپراکنی نادرست، بیت کوین در طی چند ساعت با رشد 10 درصدی مواجه شد و پس از گذشت حدود 3 ماه، بار دیگر به کانال 30 هزار دلاری راه پیدا کرد. در پی وقوع این رویداد معامله‌گرانی که روی کاهش قیمت شرط‌بندی کرده بودند با ضرر 85 میلیون دلاری مواجه شدند.

در این میان اقتصاددانان تاکید کردند گرچه این اخبار شایعه‌ای بیش نبوده، اما باید گفت که راه‌اندازی صندوق بورسی بیت‌کوین از سوی شرکت بلک‌راک از چنان اهمیتی برخوردار است که توانسته این دارایی را طی چند ساعت با رشد 10 درصدی مواجه کند و با فرض درست بودن این خبر شیب صعودی بیت‌کوین همچنان ادامه داشت. پس از آنکه تحلیلگران و افراد صاحب‌نظر در این حوزه به نادرست بودن این اخبار آگاه شدند، قیمت بیت‌کوین تغییر مسیر داد‌ و در ساعت 16 به وقت تهران به 28 هزار و 381 دلار رسید.

در این میان تحلیلگران بازارها علاوه بر آنالیز و تحلیل قیمت بیت‌کوین در روزهای اخیر به نوسانات بازار طلا و دلار جهانی اشاره و تاکید کردند که بازارها در حال حاضر در روزهای بی‌ثباتی به سر می‌برند. برای مثال باید به نوسانات قیمتی طلا در هفته معاملاتی جدید نگاهی انداخت.

بررسی‌های به عمل آمده در این حوزه نشان می‌دهد که این فلز گران‌بها پس از برآوردهای کارشناسان در خصوص کاهش ریسک جنگ بین اسرائیل و حماس روند نزولی در پیش گرفته بود. این امر بدان جهت بود که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بر این باور بودند که با توجه به شرایط نابسامان جنگی، امن‌ترین و بهترین بازار برای انتقال دارایی‌ها، بازار طلا است.

بر این اساس آنها با هجوم به این بازار قیمت این دارایی را با رشد 5 درصدی رو‌به‌رو کردند و در پی این امر قیمت طلا از میانه کانال 1800 دلاری به 1933 دلار رسید. اما با آ‌رامش موقت جنگ، ترس سرمایه‌گذاران نیز کاهش یافت و قیمت طلا در آغاز هفته معاملاتی جدید شیب کاهشی به خود گرفت. اما این روند ادامه‌دار نبود؛ زیرا با انتشار اخبار جعلی بیت‌کوین و نابسامانی قیمت این دارایی در روز‌های اخیر، بار دیگر طلا به عنوان دارایی امن ایفای نقش کرد و با جذب سرمایه‌گذاران این بخش روند معاملاتی خود در روز گذشته را در محدوده سبز آغاز کرد.