اسپوتنیک گزارش داد، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «اینترفاکس» از تماس‌‌ها با صهیونیست‌ها، فلسطینی‌ها و همچنین اعراب برای کاهش تنش‌ها بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی خبر داد و خواستار خویشتن‌داری شد.

وی اظهار داشت: «روسیه در حال تماس با مصر و سایر کشورهای عربی برای کاهش تنش بین اسرائیل و فلسطین است. تشدید تنش بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تحولی بسیار خطرناک در مناقشه است و طرف‌ها باید به میز مذاکره بازگردند». این مقام روس همچنین گفت: روسیه از طرف‌های اسرائیلی و فلسطینی خواسته تا فوراً آتش‌بس برقرار کنند.

عربستان سعودی هم در واکنش به درگیری گسترده امروز در اراضی اشغالی فلسطین، خواستار خویشتن‌داری طرفین درگیر و توقف فوری اقدامات تنش‌زا شده است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز در واکنش به تحولات امروز در فلسطین اشغالی، از طرف‌ها خواست از تشدید تنش‌ها اجتناب کنند. وی اظهار داشت: از همه طرف‌ها دعوت می‌کنیم منطقی عمل کنند و از گام‌های نسنجیده که تنش را افزایش می‌دهد، خودداری کنند.

صبح امروز شنبه (هفتم اکتبر، ۱۵ مهر) بعد از انتشار خبرها درباره حملات بیش از دو ساعته موشکی و راکتی از نوار غزه به مناطق مختلف رژیم صهیونیستی شامل تل‌آویو، «محمد الضیف» فرمانده کل کتائب القسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از آغاز عملیات «طوفان الاقصی» خبر داد.

به گفته فرمانده کل کتائب القسام، «در حمله اول عملیات طوفان الاقصی به مواضع دشمن، فرودگاه‌ها و استحاکاماتشان بیش از پنج هزار موشک و راکت شلیک شد».

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد، شمار تلفات حملات موشکی و راکتی حماس به ۲۲ کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی افزایش یافته است.

جنبش مقاومت اسلامی حماس با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که اهدافی همچون حفاظت از قدس، مسجدالاقصی و توقف طرح‌های اشغالگران با هدف یهودی‌سازی این مناطق، اولویت‌های عملیات طوفان الاقصی است.

در پی آغاز این عملیات، دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین حمایت کامل خود را از حماس اعلام کردند و خبر دادند شانه‌به‌شانه رزمندگان حماس خواهند جنگید. جنبش حزب‌الله لبنان ضمن تبریک عملیات نیروهای مقاومت فلسطین، اعلام کرد که نیروهای این جنبش با سران مقاومت فلسطین در ارتباط مستقیم هستند.

رسانه‌های صهیونیستی در گزارش‌های خود درباره عملیات طوفان الاقصی علیه رژیم اشغالگر، نوشتند: «این نبرد بدون هیچ‌گونه هشدار قبلی آغاز شد و اسرائیل را کاملا غافلگیر کرد».