به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، واسطه‌‌‌های ملکی امیدی به خروج بازار مسکن از رکود معاملاتی ندارند و با گلایه‌‌‌مندی از اینکه تنور معاملات همچنان سرد است، بعضا عنوان می‌‌‌کنند که در یک هفته گذشته حتی تعداد تماس‌‌‌های تلفنی با آنها بابت اطلاع از کم و کیف آگهی‌‌‌های ملکی کاهش یافته است.

حتی در مناطق جنوبی تهران که در تابستان تا حدودی نبض بازار مسکن تندتر از سایر مناطق بود نیز، این وضعیت رکودی متاثر از رفتار متقاضیان خرید حاکم شده است. به این ترتیب روزهای اولین ماه پاییز در حالی سپری می‌شود که خبری از گرم شدن تنور معاملات مسکن نیست.

در بازاری که تا این اندازه دچار رخوت معاملاتی است، تنها امید فروشنده‌‌‌ها این است که قیمت‌های مناسب اعلامی از سوی آنها انگیزه‌‌‌ای برای خرید ملک در متقاضیان مسکن ایجاد کند.

مادامی که این قیمت‌ها در سطح نزدیک به ایده‌‌‌آل خریداران نباشد، آنها برای معامله پا پیش نمی‌‌‌گذارند. در این بین اما عرضه‌‌‌کنندگان واحدهای نوساز با در نظر گرفتن نامشخص بودن آینده بازار مصالح ساختمانی و عدم‌اطمینان به برقراری ثبات پایدار این بازار، همچنان تلاش می‌‌‌کنند قیمت‌های اعلامی بالاتر از حدود مورد انتظار بازار را اعلام کنند. هرچند این تلاش الزاما به معامله ختم نمی‌شود؛ اما با این حال فروشندگان نوساز تمایل کمتری به پیوستن به جریان کاهش قیمت‌های پیشنهادی دارند.

در مقابل این مالکان واحدهای سالخورده هستند که پیشتازان کاهش قیمت پیشنهادی در بازار مسکن شهر تهران محسوب می‌‌‌شوند و تا حد ممکن تلاش می‌‌‌کنند قیمت اعلامی خود را به بودجه متقاضیان مسکن نزدیک کنند.