به گزارش خبر‌‌گزاری تسنیم، دفتر آمار آمریکا در تازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین گزارش خود اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و آمریکا در ۸ ماهه نخست سال‌جاری میلادی به ۳۳.۴‌میلیون دلار رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال‌قبل یک‌درصد افزایش داشته‌است. در ماه‌های ژانویه تا اوت سال‌۲۰۲۲ بالغ بر ۳۳‌میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله‌شده بود.

بر اساس این گزارش، در ۸ ماهه نخست ۲۰۲۳ ارزش صادرات آمریکا به ایران رشد ۱۷‌درصدی داشته‌است.

در ۸ ماهه نخست سال‌قبل ۲۷.۹‌میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادرشده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به ۳۲.۷‌میلیون دلار افزایش یافته‌است، اما واردات این کشور از ایران در ۸ ماهه نخست سال‌جاری میلادی کاهش ۸۶‌درصدی داشته و به ۰.۷‌میلیون دلار رسیده است. آمریکا در ۸ ماهه نخست سال‌قبل ۱.۵میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده‌بود.

میزان تجارت ایران و آمریکا در مقایسه با کل مبادلات تجاری دو کشور با جهان رقم قابل‌توجهی نیست. ایران در بین مقاصد صادراتی آمریکا در ۸ ماهه ۲۰۲۳ رتبه ۱۷۶ و در بین منابع تامین کالاهای وارداتی این کشور رتبه ۲۱۷ را به خود اختصاص داده‌است. بر اساس این گزارش، آمریکا در ماه اوت امسال ۲.۲‌میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده و واردات این کشور از ایران در این ماه صفر بوده‌است. آمریکا در اوت سال‌قبل ۳.۷‌میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۰.۱‌میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده‌بود.