افزایش قیمت دلار در بازار

زلزله در هرات و آتش جنگ در اسرائیل، قیمت دلار در بازار آزاد را افزایشی کرده است. اما چشم‌انداز قیمت دلار چیست و چه تحلیلی درباره آینده قیمت دلار می‌توان ارائه داد؟

زلزله در هرات و آتش جنگ در اسرائیل، قیمت دلار در بازار آزاد را افزایشی کرده است. اما چشم‌انداز قیمت دلار چیست و چه تحلیلی درباره آینده قیمت دلار می‌توان ارائه داد؟

ترووست : بازار ارز امروز هم با افزایش قیمت کار خود را آغاز کرد و دلار به 52 هزار و 850 تومان رسیده است.  قیمت دلار در معاملات فردایی هم ابتدا در کانال 53 هزار تومان بود اما با گذشت زمان، کمی کاهشی شد

علت افزایش قیمت دلار چیست؟

کاهشی‌های بازار معتقدند که این روند افزایشی ادامه‌دار نیست و بازارساز با مداخله در بازار قیمت ارز را کاهش می‌دهد. اما کاهشی‌های بازار معتقدند که این روند افزایشی فعلا در بازار ماندگار است. این گروه می‌گویند چند عامل افزایشی در بازار وجود دارد؛ یکی میل بازار به افزایش قیمت است. چون تاکنون بازارساز با دستکاری و مداخله بازار را مهار کرده بود و حالا احتمال رها شدن بازار از زیر فشار بازارساز وجود دارد.

عامل دوم زلزله هرات است که این بازار را تعطیل کرده و عامل مهم سوم هم تنش میان حماس و اسرائیل است که بر خلاف دفعات گذشته این بار به نظر می‌رسد که ادامه‌دار باشد و آتش این درگیری به این سادگی خاموش نشود.

در کنار این موارد، 26 مهر ماه قرار است تکلیف تحریم‌های موشکی ایران در سازمان ملل تعیین شود و برای همین افزایشی‌ها می‌گویند بازار در حالت آماده‌باش در آمده و در انتظار این تاریخ است.

همه این عوامل سبب شده که انتظار برای افزایش قیمت دلار در بازار آزاد شدت بگیرد. البته به نظر می‌رسد که امروز بازارساز دست به کنترل قیمت زده اما اینکه چقدر موفق باشد، مساله‌ای است که باید منتظر ماند و دید.

معامله‌گران برای دلار سه کانال مهم اعلام کرده‌اند؛ یکی کانال 52 هزار و 300 تومان، دیگری کانال 52 هزار و 500 تومان و سومی کانال 52 هزار و 700 تومان. قیمت دلار فعلا هر سه کانال را پشت سر گذاشته است و نشان می‌دهد که فعلا قصد صعود دارد. اما با توجه به کاهش قیمت دلار در معاملات فردایی امیدواری برای کاهش قیمت در بازار قوت گرفته است. معامله‌گران می‌گویند اگر بازار این سطح قیمتی را از دست بدهد احتمالا وارد کانال 51 هزار تومان می‌شود.

//