اظهارات تند و جنجالی دونالد ترامپ در دادگاه

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برای شرکت در جلسه رسیدگی به اتهام کلاهبرداری در اعلام دارایی‌های خود وارد دادگاهی در نیویورک شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برای شرکت در جلسه رسیدگی به اتهام کلاهبرداری در اعلام دارایی‌های خود وارد دادگاهی در نیویورک شد.

ترووست : دونالد ترامپ برای شرکت در جلسه رسیدگی به اتهام کلاهبرداری در اعلام دارایی‌های خود وارد دادگاهی در نیویورک شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ این کشور امروز (دوشنبه) در جلسه محاکمه خود به اتهام کلاهبرداری در اعلام ارزش‌ دارایی‌هایش حاضر شد؛ پرونده‌ای که ممکن است برای او به قیمت از دست دادن کنترل برج معروف «ترامپ» در نیویورک ختم شود.

لتیشیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک در مقابل ساختمان دادگاه به خبرنگاران گفت: پیام من ساده است. فارغ از اینکه تا چه حد قدرتمند یا ثروتمند باشید، از قانون بالاتر نیستید. امروز مسئولیت و شغل من این است که این را اجرا کنم.

ترامپ پیش از ورود به دادگاه به خبرنگاران گفت: آنچه برای من اتفاق افتاده بزرگ‌ترین نمونه آزار و اذیت سیاسی در جهان است. علیه من جرم اتفاق افتاده و شخص وزیر دادگستری انسان فاسدی است. دادستان کل نیویورک نژادپرست است و به کرسی فرمانداری ایالت چشم دارد.

ترامپ در ادامه این پرونده را تلاشی برای شکست او در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ دانست و گفت: در (حساب‌های) بانک هیچ جرمی روی نداده است. تنها جرمی که رخ داده علیه من است.

این رئیس‌جمهوری سابق آمریکا گفت: ما یک رئیس‌جمهوری فاسد داریم که نمی‌فهمد چه می‌کند! مو لای درز حساب‌های مالی من نمی‌رود و هیچ جرمی اتفاق نیفتاده است. دادستان فاسد است، همه فاسدند، کشورمان هم فاسد است. صبر کردند من وارد انتخابات شوم، بعد این پرونده‌ها را علیه من عَلَم کردند!

ترامپ ادامه داد: مسئله ساده است؛ این پرونده مداخله انتخاباتی است و اگر در نظرسنجی‌ها پیشتاز نبودم، یا در انتخابات شرکت نمی‌کردم، هیچ یک از این اتهامات مطرح نمی‌شد.

ترامپ وارد دادگاه نیویورک شد

با این وجود، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا طرح این اتهامات را برای خود «سودبخش» دانست و گفت: هر اتهامی که علیه من مطرح می‌کنند، محبوبیتم در نظرسنجی‌ها بیشتر می‌شود.

لتیشیا جیمز سپتامبر گذشته از دونالد ترامپ و «سازمان ترامپ» شکایت کرد و گفت که او به مدت یک دهه درباره میزان دارایی خالص خود دروغ گفته است. به دنبال آن قاضی «آرتور انگورون» اعلام کرد که متوجه شده این ستاره سابق تلویزیون ارزش دارایی‌های خود را بین ۲.۲۳ میلیارد دلار تا ۳.۶ میلیارد دلار بیشتر اعلام کرده تا شرایط مطلوب وام‌های بانکی، بیمه و سایر منابع مالی را تضمین کند.

طبق این اطلاعیه، عمارت لوکس مارالاگو ترامپ در فلوریدا، پنت هاوس برج ترامپ، زمین‌های گلف متعدد و ساختمان‌های اداری از جمله دارایی‌هایی بودند که او ارزش آنها را بیشتر اعلام کرده بود.

ترامپ و دیگر متهمان این پرونده اما ارتکاب هرگونه جرمی را تکذیب می‌کنند. در محاکمه‌ای که از امروز آغاز شده، شش ادعای باقیمانده از شکایت جیمز حل و فصل می‌شود و این دادستان کل به دنبال ۲۵۰ میلیون دلار جریمه و ممنوعیت تجارت ترامپ در ایالت خود است.

از سوی دیگر، دادگاه رسیدگی به این اتهامات ترامپ با ریاست قاضی آرتور انگورون و بدون حضور هیئت منصفه برگزار خواهد شد. این بدین معناست که سرنوشت ترامپ و تجارت پرسودش در دستان قاضی انگورون است؛ شخصی که ترامپ در ماه‌های گذشته جدل‌های لفظی زیادی با او داشته است.

//