واردات نفت از روسیه در هشت ماه نخست سال‌۲۰۲۳، یک‌چهارم بالاتر از مدت مشابه سال‌۲۰۲۲ بود و به ۲۱/ ۷۱‌میلیون‌تن رسید. واردات نفت چین از عربستان‌سعودی در اوت، ۰۱/ ۸‌میلیون‌تن معادل ۸۹/ ۱میلیون بشکه در روز بود که ۵/ ۵درصد در مقایسه با ماه‌اوت سال‌گذشته کاهش داشت اما در مقایسه با ۶۵/ ۵‌میلیون‌تن در ژوئیه، افزایش نشان‌داد.

صادرات نفت عربستان‌سعودی به پالایشگاه‌های آسیایی تحت‌تاثیر قیمت فروش بالاتر، محدود شده‌است. قیمت فروش گرید نفتی سبک عرب‌لایت به پالایشگاه‌های آسیایی، در ماه‌اوت ۲۰‌سنت افزایش یافت و سه‌دلار و ۲۰‌سنت در هر بشکه، بالاتر از قیمت پایه نفت عمان/ دبی تعیین شد.

کاهش تولید یکجانبه یک‌میلیون بشکه در روز توسط عربستان‌سعودی در اوت، تا پایان سال‌۲۰۲۳ تمدید شد. در این بین، مسکو هم متعهد شد صادرات نفت خود را در ماه‌اوت به میزان ۵۰۰‌هزار بشکه در روز کاهش ‌دهد و سپس اعلام کرد کاهش صادرات به میزان ۳۰۰‌هزار بشکه در روز را تا پایان سال‌۲۰۲۳ ادامه خواهد داد.

محدودتر‌شدن عرضه و تقاضای بالای پالایشگاه‌های هندی و چینی، باعث شده‌است تخفیف قیمت فروش نفت روسیه به‌شدت کاهش پیدا کند.

نفت اسپوی روسیه برای تحویل در ماه‌اوت، چهار دلار در هر بشکه نسبت به قیمت نفت‌برنت، ارزان‌تر بود که در مقایسه با ۶ دلار در ژوئیه و هشت دلار و ۵۰‌سنت در مارس، کاهش نشان می‌دهد. پالایشگاه‌های چینی از معامله‌گران واسطه برای امور ارسال و بیمه محموله‌‌‌‌‌‌های نفت روسیه استفاده می‌کنند تا از نقض تحریم‌های غربی، اجتناب کنند.

واردات نفت از مالزی که معمولا محل انتقال محموله‌‌‌‌‌‌های نفت تحریمی است، در ماه‌اوت، ۷۰‌درصد نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته افزایش یافت و به ۷‌۳/ ۵میلیون‌تن معادل ۳۵/ ۱‌میلیون بشکه در روز رسید ‌و این کشور را به سومین تامین‌کننده بزرگ نفت چین پس از روسیه و عربستان‌سعودی تبدیل کرد.

واردات نفت چین از آمریکا در ماه‌اوت، به حدود ۴۰۰‌هزار‌تن در مقایسه با واردات صفر در مدت مشابه سال‌۲۰۲۲ رسید ‌و حجم واردات از این کشور از ابتدای امسال تاکنون را به ۸۵/ ۹‌میلیون‌تن رساند که بیش از دو‌برابر یک سال‌پیش است.  بر اساس گزارش رویترز، عراق با صادرات ۳۷/ ۵‌میلیون‌تن نفت به چین، در رتبه چهارم و آنگولا با صادرات ۱۷/ ۴‌میلیون تن، در رتبه پنجم قرارگرفت.