به گزارش «ایرنا» شرکت بریتیش‌پترولیوم در هفتاد و دومین گزارش «مرور آماری انرژی جهان ۲۰۲۳» میزان فلرینگ گاز در کشورهای مختلف را اعلام کرد که روسیه، ایران، عراق، ونزوئلا و آمریکا به ترتیب با فلرینگ سالانه ۲۶، ۴/ ۱۸، ۸/ ۱۷، ۸/ ۹ و ۸/ ۸‌میلیارد متر‌مکعب جزو پنج کشور دارای بیشترین هدررفت گاز در مشعل هستند.

در واقع فلر، گازهایی هستند که در فرآیند استخراج نفت به‌دست می‌آید و به دلیل نبود تاسیسات لازم برای استفاده، باید سوزانده شوند. این گازها در ایران به میزان زیادی سوزانده می‌شوند و علاوه‌بر هدررفت ثروت ملی، میزان زیادی نیز آلایندگی تولید می‌کنند که خطری جدی برای محیط‌زیست محسوب می‌شود.

کشورهای همسایه مانند قطر و عربستان، با وجود داشتن ذخایر حجیم گازی، گازهای مشعل خود را تا حد ممکن جمع‌‌‌‌‌‌آوری کرده و از آن استفاده می‌کنند، اما ایران در زمره کشورهایی است که تا سال‌های اخیر به این گازها توجهی نشان نداده‌است، این در حالی است که می‌توان از این گازها که اتفاقا حجم قابل‌توجهی را شامل می‌شوند در صنایع استفاده کرد و خوراک قابل‌توجهی برای صنایعی نظیر پتروشیمی‌ها، فولاد، سیمان و غیره فراهم کرد.

یکی از شعارهای دولت سیزدهم در حوزه‌‌‌‌‌‌ صنعت نفت، جمع‌‌‌‌‌‌آوری کامل گازهای همراه نفت بود که درباره آن پروژه‌ها و طرح‌هایی نیز تعریف و اجرایی شد.

اگرچه نمی‌توان به جمع‌‌‌‌‌‌آوری همه‌‌‌‌‌‌ این گازها تا پایان دولت سیزدهم امیدوار بود، اما این پروژه‌ها با توجه به تحریم‌ها، عدم‌سرمایه‌گذاری و کمبود امکانات، تا حدی پیش‌‌‌‌‌‌روی کرده‌اند که جای امیدواری است. پروژه‌های متعددی درخصوص فلرینگ در دستور کار وزارت نفت قرار دارد که امید می‌رود تا پایان دولت، به نتایج مطلوبی دست پیدا کنند.

سرمایه‌گذاری در جمع‌‌‌‌‌‌آوری گازهای مشعل، یکی از موارد اساسی است که توجه مطلوب به آن می‌تواند هم در رفع ناترازی گاز تاثیرگذار باشد و هم موجب ارزآوری شود. کل سرمایه‌گذاری لازم برای جمع‌‌‌‌‌‌آوری این گازها کمتر از پنج‌میلیارد دلار برآورد می‌شود که معادل ارزش یک سال‌سوزانده‌شدن آنها است.  این در حالی است که می‌توان از محل فروش این گازها به‌صورت خام هم، سرمایه‌‌‌‌‌‌ لازم برای جمع‌‌‌‌‌‌آوری را فراهم کرد.