به گزارش راشاتودی، بر اساس ارقام منتشر شده توسط صندوق بین‌المللی پول در ماه ژوئیه، پیش‌بینی می‌شود آلمان تنها اقتصاد بزرگی باشد که در سال جاری میلادی رشد نخواهد کرد و انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی آن ۳/ ۰ درصد کاهش یابد.

به گفته ولفگانگ مونچائو، روزنامه‌نگار روزنامه «ال‌‌پاییس»، مدل اقتصاد آلمان به رقابت‌پذیری در هزینه‌ها، رهبری فناوری در صنعت و ثبات ژئوپلیتیک‌ بستگی دارد و «همه آنها از بین رفته‌اند».

مونچائو با بیان اینکه جهان اطراف آلمان کاملا تغییر کرده است، گفت: آنچه اکنون ظهور کرده است، بحران قیمت انرژی، تقسیم‌بندی‌های ژئوپلیتیک‌ جدید و شوک‌های فناوری است که سوالات وجودی را در مورد آینده این مدل ایجاد می‌کند.

از اوایل دهه ۲۰۰۰، این کشور به دلیل نرخ بالای اشتغال و تقاضای خارجی از سوی اقتصادهای در حال رشد سریع مانند چین، از رشد قوی و مستمر برخوردار بوده است.

بر اساس این گزارش، بخش تولید آلمان که پایه اصلی اقتصاد این کشور است، از سال ۲۰۰۳ شکوفا شده است که با انرژی ارزان روسیه و نیروی کار ارزان‌قیمت از شرق اروپا تامین می‌شود.

کلمنس فوست، مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی لایب نیتس (IFO)، در گفت‌وگو با این روزنامه پیش‌بینی کرد که آلمان از این پس بیشتر به صادرات و واردات متکی باشد، «اما صنایعی که در دو دهه گذشته موفق بوده‌اند، یعنی صنایع شیمیایی و خودروسازی، در آینده نقش مشابهی را ایفا نخواهند کرد».