در این گزارش با اشاره به اینکه خرید و فروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن ممنوع است، آمده است: یکی از اهداف اجرای طرح نهضت ملی مسکن، بسترسازی و فراهم کردن زمینه رونق تولید در حوزه مسکن و ساختمان و تعادل در عرضه و تقاضای مسکن بوده است. طرح ملی یادشده در راستای کاهش معضلات تامین مسکن برای متقاضیان واقعی با در اختیار گذاشتن زمین ارزان‌قیمت اقساطی برای واحدها اجرایی شده است، بنابراین مردم نباید اجازه دهند که فرصت‌طلبان با خرید و فروش امتیاز در این طرح اخلال ایجاد کنند.

این در حالی است که اخیرا، برخی افراد به صورت وکالتی اقدام به خرید و فروش امتیاز مسکن ملی می‌کنند در حالی که مبادرت به خرید و فروش واحدهای مسکن ملی به استناد برگه تاییدیه سامانه نهضت ملی مسکن فاقد وجاهت قانونی است.

در این گزارش خطاب به متقاضیان نهضت ملی مسکن تاکید شده است: این اقدام علاوه بر لغو امتیاز متقاضی نیز برخورد قانونی از طریق مراجع قضایی با دفاتر ثبت اسناد و مشاورین املاک را که در این فعالیت مشارکت دارند، به همراه دارد.

بر اساس این گزارش، اقدام به خرید و فروش غیرقانونی امتیاز طرح اقدام ملی مسکن، با توجه به ناآگاهی برخی خریداران امتیازها و انجام نشدن فرآیند انتخاب واحد و انعقاد قرارداد واگذاری، منجر به سوءاستفاده و تضییع حقوق خریداران امتیازها و در نهایت درگیری پروژه‌‌‌ها با پرونده‌‌‌های حقوقی و قضایی ناشی از این تخلفات و جرائم خواهد شد. از این رو، هرگونه خرید و فروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن و سایر طرح‌‌‌های حمایتی تامین مسکن وزارت راه و شهرسازی از طریق ثبت‌‌‌نام‌کنندگان در طرح‌‌‌ها، مشاورین املاک، افراد و طرق مختلف ممنوع بوده و می‌تواند منجر به ابطال ثبت‌‌‌نام اولیه و حذف از طرح‌‌‌ها و پروژه‌‌‌ها شود.