نیوزویک : روسیه خواهان خرید موشک کروزِ جدید ایران!

به گفته همبلینگ: "خرید یک موشک کروز ارزان قیمت تر ایران راهی مفید برای روسیه برای تکمیل ذخایر رو به کاهش خود و موشک‌های دیگر خواهد بود."

به گفته همبلینگ: "خرید یک موشک کروز ارزان قیمت تر ایران راهی مفید برای روسیه برای تکمیل ذخایر رو به کاهش خود و موشک‌های دیگر خواهد بود."

عصر ایران: روسیه مشتاق خرید یک موشک کروز جدید ایران است.

وبگاه نشریه آمریکایی ” نیوزویک”، با اشاره به سفر اخیر “سرگئی شویگو” وزیر دفاع روسیه به تهران نوشت: وزیر دفاع روسیه در جریان سفر روز چهارشنبه خود به ایران به خرید یک موشک جدید ساخت ایران چشم دوخته است، زیرا مسکو وعده می دهد روابط با تهران در بحبوحه تلاش های جنگی در اوکراین “به اوج جدیدی می رسد.”

بر اساس این گزارش: ویدئویی از بازدید شویگو از نمایشگاه تولیدات نظامی نیروی هوافضای سپاه ایران در تهران در شبکه اجتماعی “ایکس” (توییتر) منتشر شده است، که در آن سرگئی شویگو در کنار یک موشک کروز ایرانی با برد ۱۵۰۰ کیلومتر دیده می شود.

حساب غیررسمی “ایران دیفنس” در این باره نوشت: این موشک به نظر شبیه موشک قدس-۳ است که توسط نیروهای حوثی در یمن استفاده می‌شود و چنین موشک کروزی حتما برای روسیه مناسب خواهد بود.

جزئیات بسیار کمی در مورد توسعه این موشک و علاقه احتمالی روسیه به این فناوری وجود دارد. اما به گفته دیوید همبلینگ، کارشناس نظامی، این موشک کروز بسیار شبیه به قدس-3 مورد استفاده در یمن است که ممکن است محل آزمایش این نوع موشک بوده باشد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که شویگو در جریان سفر هفته جاری خود به ایران از نمایشگاه تولیدات نیروی هوافضای سپاه بازدید کرده و ” سلاح های موشکی و پهپاد و همچنین تجهیزات دفاع هوایی ساخت ایران را دیده است.” تصاویر منتشر شده از این بازدید نشان می‌دهد که شویگو از مهمات ضدهوایی “سرگردان” ایران موسوم به موشک 358 نیز دیدن کرده است.

ایران در حال توسعه توانایی‌های موشکی خود بوده است و طبق گزارش‌ها، تهران در اوایل ماه اوت آزمایش یک موشک کروز جدید با موتور رم جت را آغاز کرد.

دیوید همبلینگ به نیوزویک گفت: مانند سایر موشک‌های کروز، قدس-3 از یک موتور جت توربوفن کوچک نیرو می‌گیرد که سرعت آن را بسیار سریع‌تر از پهپادهای تهاجمی پروانه‌ای مانند شاهد-136 فروخته شده به روسیه می‌کند و به آن فرصت بیشتری برای عبور از خطوط دفاعی می‌دهد.

کرملین از زمان آغاز جنگ در اوکراین روابط نزدیک‌تری با کشورهایی مانند ایران داشته است. مسکو پهپادهای شاهد طراحی شده توسط تهران را علیه شهرهای اوکراین و زیرساخت‌های حیاتی این کشور استفاده کرده است که به عنوان راهی کم هزینه برای حمله به اوکراین به جای استفاده از موشک های گران قیمت دیده می‌شود.

در پاییز 2022، ایران همچنین موافقت کرد که پهپادهای با فناوری پیشرفته و موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد زمین به زمین را به روسیه عرضه کند.
پهپادهای تهاجمی یک طرفه مانند شاهد بسیار کندتر از موشک های کروز حرکت می کنند و این مساله رهگیری آنها را برای پدافند هوایی آسان تر می کند.

به گفته همبلینگ: “یک موشک کروز ارزان قیمت راهی مفید برای روسیه برای تکمیل ذخایر رو به کاهش خود و موشک‌های دیگر خواهد بود.”

کشورهای غربی تحریم هایی را علیه تهران و مسکو به دلیل تولید موشک اعمال کرده اند. به گزارش خبرگزاری روسی تاس ، شویگو در دیدار با محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع ایران گفت: “فشار تحریم‌ها بر روسیه و ایران بی‌فایده است، در حالی که همکاری‌های روسیه و ایران در حال رسیدن به اوج‌های جدید است.”

شویگو افزود: ” این جلسات مشترک، عزم مشترک ما را برای ادامه تقویت مشارکت دفاعی راهبردی تایید می‌کند.”

روسیه مشتاق خرید موشک کروزِ جدید ایران شد

تهران در ماه ژوئن امسال از موشک هایپرسونیک “فتاح”  رونمایی کرد.

امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه در اظهاراتی که رسانه های دولتی ایران منتشر کرده اند، گفت: موشک مافوق صوت هدایت شونده دقیق فتاح دارای برد 1400 کیلومتر (870 مایل) است و می تواند به تمام سپرهای دفاعی نفوذ کند. این مقام ایرانی چند هفته بعد هم گفت که برد این موشک می تواند تا 2 هزار کیلومتر یا حدود 1250 مایل افزایش یابد.

//