«تد کروز» سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس با صدور بیانیه‌ای از قدرت نفوذ جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی کرد و با اتهام‌زنی به تهران خواهان قطع هرگونه دیپلماسی آمریکا با جمهوری اسلامی شد.

کروز روز گذشته (سه‌شنبه) در صفحه توییتر خود نوشت: «اطلاعات نشت شده امروز نشان می‌دهد که رژیم ایران قدرت نفوذ گسترده‌ای دارد که شامل اعضایی می‌شوند که در حال حاضر مقام‌های ارشد دولت بایدن هستند که در موضوعات ایران دخیل هستند».

وی مدعی شد: «بعلاوه، تیم بایدن همچنان به انجام مذاکرات محرمانه با ایران ادامه می‌دهد. من خواهان تعلیق هرچه سریع‌تر چنین چیزهایی(مذاکراتی) هستم».

این سناتور جمهوری‌خواه کنگره بدون اشاره به سیاست‌های فشار دولت بایدن و مانع‌تراشی‌های دولت فعلی آمریکا در مسیر مذاکرات هسته‌ای ایران، مدعی شد که تیم بایدن با ایران همکاری دارد.

وی در این بیانیه مدعی شد: «آمریکایی‌ها به درستی این سؤال را مطرح می‌کنند که چرا دولت بایدن تا این اندازه با رژیم ایران صمیمی است  و به طور مجزا امکان پیشرفت هسته‌ای و تروریسم ایران را فراهم آورده است».

کروز با اشاره به این موارد مدعی شد: «این ایمیل‌ها و گزارش‌ها، عملیات نفوذ گسترده ایران در بخش عالیرتبه این دولت را نشان می‌دهد».

وی سپس خواستار توقف هرگونه دیپلماسی با ایران شد و گفت: «دولت بایدن باید هرچه سریع‌تر دیپلماسی مخفی با ایران و لغو تحریم‌ها را متوقف کند».

وی در پایان با متهم کردن ارتباط برخی از مقام‌های عالیرتبه دولت بایدن با ایران، خواستار لغو مجوزهای امنیتی این مقام‌ها تا زمان تحقیق در این خصوص شد.

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در سال ۲۰۱۸ زمانی به بن‌بست رسید که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور وقت آمریکا علی‌رغم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مفاد برجام، این توافق را به صورت یکجانبه ترک کرد و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت.

از طرف دیگر، اروپایی‌ها هم به تعهدات خود برای جبران خروج آمریکا عمل نکردند، جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال صبر راهبردی، در نهایت پنج گام‌ را در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و در راستای کاهش تعهدات برجامی برداشت.

آخرین دور مذاکرات رفع تحریم‌های وین مردادماه گذشته در وین برگزار شد اما بعد از آن دچار وقفه شده است تحلیلگران می‌گویند برخی عوامل مانند فشارهای رژیم صهیونیستی، اختلافات با کنگره و مشکلات داخلی در آمریکا دلیل بی‌میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه‌های گذشته بوده است.

کشورهای غربی از طریق به راه انداختن جنگ رسانه‌ای-تبلیغاتی طی ماه‌های گذشته در تلاش بوده‌اند مقاومت ایران برای پافشاری در خصوص منافع این کشور را بشکنند.

جمهوری اسلامی ایران راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی‌ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم‌ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه‌ای که در ازای برخی محدودیت‌ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می‌داند و آن را می‌پذیرد.