مشخص شدن زمان مبادله زندانیان ایران و آمریکا

منابع خبری اعلام کردند توافق دولت بایدن با ایران برای مبادله زندانیان، در دوشنبه پیش‌رو انجام می‌شود.

منابع خبری اعلام کردند توافق دولت بایدن با ایران برای مبادله زندانیان، در دوشنبه پیش‌رو انجام می‌شود.

تروست: منابع خبری اعلام کردند توافق دولت بایدن با ایران برای مبادله زندانیان، در دوشنبه پیش‌رو انجام می‌شود.

روز دوشنبه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان در نیویورک حضور دارد تا پس از شرکت در چند نشست خصوصی روز سه‌شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند. صبح سه‌شنبه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا هم در مجمع عمومی سخنرانی می‌کند و در صورتی که آمریکایی‌ها آزاد شده باشند، می‌تواند در سال انتخابات از آن بهره‌برداری تبلیغاتی کند.

منابعی که با بلومبرگ گفتگو کرده‌اند، می‌گویند که هنوز تاریخ دقیق مبادله زندانیان تعیین نشده، اما احتمالا روز دوشنبه ۲۷شهریور خواهد بود.

آنچه به‌طور رسمی در توافق دولت بایدن با ایران اعلام شده است، آزادسازی شش میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی در مقابل آزادی پنج زندانی آمریکایی از ایران است. قرار است پنج زندانی ایرانی هم از زندان‌های آمریکا آزاد شوند. هرچند که یکی از آن‌ها به نام کاوه افراسیابی به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که زندانی نبوده و قصدی برای بازگشت به ایران ندارد.

اما فراتر از رقم شش میلیارد دلاری اعلام شده، رایزنی‌ها برای آزادسازی ۱۰ میلیارد دلار بدهی گازی عراق به ایران از طریق کشور سوم ادامه دارد. موضوع رفع توقیف پول نفت ایران در ژاپن نیز مطرح است. این علاوه بر چشم‌پوشی دولت بایدن بر تجارت نفتی ایران باوجود تحریم‌ها است که میلیارد‌ها دلار درآمد برای کشورمان به همراه داشته است.

پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود با در نظر گرفتن معافیت از تحریم‌ها برای بانک‌های دخیل در روند انتقال پول ایران، زمینه آزادسازی میلیارد‌ها دلار پول ایران را فراهم کرده است.

//