زیان عجیب بلوکه ماندن منابع ارزی ایران

شکایت ایران از کره جنوبی برای دریافت خسارت بلوکه ماندن منابع ارزی کشورمان ادامه خواهد داشت.

شکایت ایران از کره جنوبی برای دریافت خسارت بلوکه ماندن منابع ارزی کشورمان ادامه خواهد داشت.

ترووست:  طی یکی دو روز آینده بناست ۶ میلیارد دلار منابع ارزی کشورمان به حساب ایران در ۲ بانک قطری واریز شود. به محض احراز واریز این منابع در حساب‌های ایران از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تبادل زندانیان در دوحه انجام خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه خبر داد. دولت بایدن با ارائه معافیت تحریمی برای بانک‌های بین‌المللی به منظور انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران از کره جنوبی به قطر بدون ترس از تحریم‌های آمریکا، موافقت کرده است.

اطلاعات دریافتی بیانگر آن است که کار افتتاح حساب ۶ بانک ایرانی که به نمایندگی از بانک مرکزی وظیفه جابه‌جایی پول‌ها را بر عهده دارند. نزد بانک‌های قطری تمام شده و در آخرین تحولات صورت گرفته، بخشی از پول‌های ایران به این حساب‌ها منتقل و بخش دیگری نیز تا هفته آینده به طور کامل منتقل می‌شود.

شکایت از کره جنوبی بابت دریافت خسارت

اما موضوع مهم دیگری که از سوی بانک مرکزی و دولت ایران به صورت جدی دنبال می شود. شکایت از کره جنوبی بابت دریافت خسارت به منظور بلوکه ماندن منابع ارزی کشورمان در کره طی سال‌های گذشته است. خسارت بلوکه ماندن منابع ارزی ایران در کره بیش از ۶۰۰-۷۰۰ میلیون دلار است.

طی ماه های اخیر و با ارسال لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کره به داوری از سوی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی، شکایت ایران از کره‌جنوبی درباره پیگیری حقوقی و استرداد مطالبات از بانک‌های این کشور رسماً کلید خورد.

پس از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸، تحریم‌های اقتصادی ایران مجدداً اعمال شد. این امر منجر به مسدود شدن ۷ میلیارد دلار پول ایرانی ناشی از فروش نفت در دو بانک کره جنوبی شد. با این حال بعد از پیگیری های انجام شده در دولت سیزدهم قفل این منابع شکسته و مقدمات آزادسازی منابع بلوکه شده در کره و عراق و سایر کشورها انجام شد.

بلوکه ماندن ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی در این کشور

اما موضوع اینجاست از ۷ میلیارد دلار منابع بلوکه شده در کره حدود یک میلیار دلار به دلیل کاهش برابری وون به دلار کسر می‌شود. در نهایت ۶ میلیار دلار در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی با انتشار توئیتی در صفحه خود پس از تبریک به تیم دیپلماسی ارزی کشور، در اینباره نوشت: «متاسفانه نزدیک به ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی کشورمان طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ به‌صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود. به آن هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت. حتی در طی این سال‌ها نیز به دلیل کاهش برابری وون به دلار، نزدیک به یک میلیارد دلار آن با کاهش ارزش برابری مواجه شد. اما با پیگیری‌های فنی و دیپلماسی موفق، تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد و هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالث پذیرفته شد.»

با این حال دولت ایران شکایت از کره جنوبی را به دلیل دریافت خسارت بابت بلوکه ماندن ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی در این کشور را ادامه خواهد تا به سرانجام برسد.

//