جنگنده ترکیه ای که جایگزین F-۱۶ آمریکایی می‌شود!

ترکیه در صدد جایگزینی ناوگان F-۱۶ خود با یک جت جنگنده نسل پنجم تولید داخل با نام TAI KAAN است که قبلاً TF-X نامیده می‌شد.

ترکیه در صدد جایگزینی ناوگان F-۱۶ خود با یک جت جنگنده نسل پنجم تولید داخل با نام TAI KAAN است که قبلاً TF-X نامیده می‌شد.

ترووست: جنگنده رادارگریز، دو موتوره و برتری هوایی در همه شرایط آب و هوایی توسط صنایع هوافضای ترکیه با شرکت چند ملیتی بریتانیایی BAE Systems به عنوان پیمانکار فرعی تولید می‌شود. برای کاهش بار مالی این پروژه، آنکارا در حال حاضر به دنبال شرکای خارجی برای کمک به توسعه است.

پس از تکمیل، انتظار می رود TAI KAAN قابلیت‌های نسل بعدی را در اختیار ارتش ترکیه قرار دهد. خرید همچنین برای سایر کشورهایی که مایل به تهیه این جنگنده هستند، آزاد خواهد بود.

قرارداد اصلی برنامه طراحی و توسعه بومی TAI KAAN در ۵ اوت ۲۰۱۶ بین معاونت صنایع دفاعی (SSM) وزارت دفاع ملی ترکیه و هوافضای ترکیه امضا شد. پس از تکمیل ساخت این هواپیما، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۷۰ در خدمت ارتش ترکیه باقی بماند.

از آنجایی که TAI KAAN هنوز در حال توسعه است، مشخصات آن در معرض تغییر است. با این حال، یک نمای کلی از طراحی مورد انتظار در وب سایت هوافضای ترکیه در دسترس است.

انتظار می‌رود این هواپیما دارای طول بال‌های چهارده متر، طول بیست و یک متر و ارتفاع شش متر باشد. پیش‌بینی می‌شود تای کان نیروی رانش موتور ۲×۲۹۰۰۰ پوندی، حداکثر سرعت ۱.۸ ماخ و سقف خدمات بالای پنجاه و پنج هزار پا را ارائه دهد.

با توجه به محدودیت‌های مالی ناشی از مشکلات اقتصادی مداوم، ترکیه به دنبال شرکای خارجی برای کاهش بار مالی برنامه نسل بعدی جت‌های جنگنده خود است.

//