تعامل بایدن و نتانیاهو درباره صلح با عربستان

رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه به وقت تهران با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نیویورک دیدار کرد و گفت که واشنگتن به امنیت این رژیم متعهد است.

رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه به وقت تهران با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نیویورک دیدار کرد و گفت که واشنگتن به امنیت این رژیم متعهد است.

ترووست: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شامگاه چهارشنبه به وقت تهران با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در نیویورک دیدار کرد و گفت که واشنگتن به امنیت این رژیم متعهد است.

 به نقل از رویترز، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت «ایالات متحده آمریکا از عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی با بحرین و امارات حمایت می‌کند و ما به امنیت اسرائیل متعهدیم».

نتانیاهو با توجه به سابقه طولانی خود در تعامل نزدیک با روسای جمهور آمریکا انتظار سفری زودتر به ایالات متحده را داشت، اما بایدن در برابر آن مقاومت کرده بود. این اولین دیدار رو در روی او با رئیس‌جمهور آمریکا از زمان بازگشتش به قدرت به شمار می‌آید.

مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند انتظار دارند که لایحه تغییرات قضایی مدنظر کابینه نتانیاهو در گفت‌وگوهای آن‌ها و همچنین تلاش برای «مقابله با برنامه هسته‌ای ایران» و احتمال عادی سازی روابط رژیم صهیوینستی و عربستان سعودی مطرح شود.

بایدن همچنین گفت با نتانیاهو در مورد مسائل «دموکراسی، راهکار دو دولتی و تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

بایدن در ادامه تأکید کرد که ایالات متحده و رژیم صهیونیستی با یکدیگر همکاری کردند تا «رویای ایجاد یک کشور اسرائیل را به واقعیت تبدیل کنند». رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که شاهد فرصت‌های بزرگ و خطرهای زیادی هستیم و امیدواریم از دیدار امروز با نتانیاهو به نتیجه برسیم».

نتانیاهو نیز در این دیدار به بایدن در مورد امکان دستیابی به «صلح تاریخی بین اسرائیل و عربستان سعودی» اطمینان داد. مقامات آمریکایی پیشتر گفته بودند انتظار دارند که لایحه تغییرات قضایی مدنظر کابینه نتانیاهو در گفت‌وگوهای آن‌ها و همچنین تلاش برای «مقابله با برنامه هسته‌ای ایران» و احتمال عادی سازی روابط رژیم صهیوینستی و عربستان سعودی مطرح شود.

//