پس‌لرزه‌های محدودیت صادرات برنج ازسوی هند، هنوز هم در آسیا و غرب آفریقا ادامه دارد. قیمت این محصول در فیلیپین با افزایش شدیدی روبه‌رو شده است؛ اتفاقی که می‌تواند یک هشدار جدی برای سایر واردکنندگان اصلی این محصول باشد.

به نوشته بلومبرگ، گزارش‌ها نشان می‌دهد تورم برنج در فیلیپین که دومین واردکننده بزرگ برنج در آسیا است، طی ماه آگوست به بالاترین حد خود در پنج سال اخیر رسیده است.
بحرانی که خاطره اتفاقی مشابه در سال ۲۰۱۸ را زنده کرد که به دو دهه ممنوعیت واردات برنج در این کشور پایان داد. هم‌اکنون برای کنترل قیمت برنج در فیلیپین، سقف قیمت تعیین شده است.
همچنین بانک مرکزی فیلیپین طی این هفته از آمادگی خود برای ادامه افزایش نرخ بهره در صورت نیاز خبر داد.

کشورهای واردکننده برنج که از محدودیت صادرات این محصول در هند دچار آسیب شده‌اند، در تلاشند هرچه سریع‌تر با رایزنی و پیدا کردن تأمین‌کنندگان دیگر، برنج مورد نیاز خود را تأمین و قیمت این محصول را کنترل کنند.

محدودیت‌های هند بر صادرات برنج، ۹.۵ میلیون تن برنج را که حدود یک‌پنجم صادرات این محصول در سراسر جهان است، از بازار جهانی خارج می‌کند.

به گفته یکی از اقتصاددان‌های «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد» (فائو)، اکنون شاهد یک بلاتکلیفی و بی‌ثباتی در بازار برنج هستیم و وضعیت قیمت این محصول به دلیل محدودیت‌های صادراتی هند، رو به وخامت است.