به گزارش «شانا» به نقل از رویترز، تعداد دکل‌‌‌‌‌‌‌‌های نفتی آمریکا در هفته یادشده با یک دستگاه افزایش به ۵۱۳ رسید، این در حالی است که شمار دکل‌‌‌‌‌‌‌‌های گازی با یک دستگاه کاهش به عدد ۱۱۳ رسید ‌که کمترین تعداد از ژانویه ۲۰۲۲ تاکنون به‌‌‌‌‌‌‌‌شمار می‌رود. پس از افزایش قیمت‌های نفت و گاز به‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل ایجاد تنش بین روسیه و اوکراین در سال‌گذشته میلادی، تعداد دکل‌‌‌‌‌‌‌‌های حفاری آمریکا تا نوامبر ۲۰۲۲ به ۷۸۴ دستگاه رسیده بود.

اما از آن زمان تاکنون با کاهش قیمت‌ها در ابتدای سال‌جاری، حدود ۱۹‌درصد کاهش یافته‌است. مدیرعامل شرکت خدمات میدان‌‌‌‌‌‌‌‌های نفتی پترسون این هفته پیش‌بینی کرد با افزایش قیمت‌های انرژی و در نتیجه بالا رفتن فعالیت‌های حفاری، تعداد دکل‌‌‌‌‌‌‌‌های نفت و گاز آمریکا تا پایان سال‌آینده به بیش از ۷۰۰ دستگاه افزایش یابد.

قیمت نفت‌خام آمریکا پس از افزایش حدود هفت‌درصدی در سال‌۲۰۲۲، از ابتدای امسال تاکنون حدود ۹‌درصد رشد داشته‌است.

در همین حال، قیمت معامله‌‌‌‌‌‌‌‌های آتی گاز آمریکا نیز پس از رشد حدود ۲۰‌درصدی در سال‌گذشته، از ابتدای امسال تاکنون حدود ۴۲‌درصد کاهش داشته‌است. افزایش قیمت‌های نفت، تولید نفت‌خام آمریکا را امسال به روال عای بازگردانده تا به بالاترین سطح خود از زمان شیوع بیماری کرونا برسد.

این در حالی است که با وجود افت شدید قیمت‌ها، حدنصاب دیگری برای تولید گاز در سال‌۲۰۲۳ نیز پیش‌بینی شده‌بود. افزایش تولید گاز در درجه نخست به‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل بالا رفتن تمایل به حفاری نفت در حوضه‌‌‌‌‌‌‌‌های شیل آمریکا مانند حوضه پرمین در غرب تگزاس و شرق نیومکزیکو است که گازهای همراه زیادی نیز تولید می‌کنند.