«شان فین» رئیس اتحادیه «کارگران متحد خودروسازی» جمعه از کارکنان شرکت‌های فورد و جنرال موتورز در شیکاگو و میشیگان خواست تا به اعتصاب سایر کارکنان فورد، جنرال موتورز و کرایسلر ملحق شوند.

وی اظهار کرد: اعضای شجاع ما در این ۲ کارخانه به موج بعدی مبارزه ما برای بهبود قراردادهای کاری ملحق می‌شوند.

مقام‌های صنفی خودروسازی  آمریکا  اعلام کردند که شمار زیادی از کارکنان این کارخانه‌ها ظهر جمعه دست از کار کشیدند.

اتحادیه‌های کارگری خواستار افزایش ۴۰ درصدی حقوق‌ها شده‌اند اما سه شرکت خودروسازی بزرگ فقط با افزایش ۲۰ درصد موافقت کرده‌اند.

اعتصاب گسترده کارکنان شرکت‌های خودروسازی از ۱۵ دسامبر (۲۴ شهریور) شروع شد و اتحادیه کارگران متحد خودروسازی از این اعتصاب به عنوان برگه‌ای برای چانه‌زنی‌ها با سه شرکت بزرگ استفاده کرده است.

با پیوستن کارکنان جدید به این حرکت اعتراضی، اعتصابات به ۲۱ ایالت کشیده شده و شمار کارگران اعتصاب‌کننده به بیش از ۲۵ هزار نفر رسید که معادل حدود ۱۷ درصد از اعضای اتحادیه‌های کارگران خودروسازی‌هاست.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته به اعتصاب این کارگران پیوست و خطاب به شرکت‌های خودروسازی گفت که این کارگران به دستمزدی «بیشتر از آنچه که اکنون دریافت می‌کنند» نیاز دارند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز از اعتصاب‌کنندگان حمایت کرد و هفته جاری گفت که وی خواهان «آینده‌ای است که در آن از کارگران آمریکایی محافظت شود، نه کارگران خارجی.»