رسانه‌های محلی گزارش کردند که جمهوری آذربایجان حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای ارمنستان بسته و ارتباط این کشور با پایتخت قره‌باغ را قطع کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که فرماندهی حافظان صلح روسیه و رهبری مرکز نظارت مشترک ترکیه و روسیه را در جریان رویدادهای فعلی قرار داده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته است که در عملیات نظامی خود، غیرنظامیان و زیرساخت‌ها هدف قرار نمی‌دهد و تنها اهداف نظامی را نابود می کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان به سامانه پدافند هوایی ارمنستان در «استپاناکرت» حمله کرده است.

پس از آن‌که باکو از آغاز عملیات نظامی در قره باغ به بهانه احیای قانون اساسی خبر داد، خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که امروز (سه‌شنبه)، صدای انفجارهایی در استپاناکرت در قره باغ کوهستانی شنیده شده است و آژیر خطر به صدا درآمد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان می‌گوید که هدف عملیات نظامی این کشور، بیرون راندن تشکیلات مسلح ارمنستان از قلمرو جمهوری آذربایجان است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان همچنین تصریح کرد: «هدف از عملیات نظامی، تخریب زیرساخت‌های نظامی ارمنستان در (جمهوری) آذربایجان است».

از طرف دیگر، وزارت دفاع ارمنستان گفته است که نیروهای جمهوری آذربایجان حملات علیه نیروهای ارمنستان و مواضع نظامی این کشور با استفاده از سلاح های نقطه زن را آغاز کرده است.

شبکه روسی راشاتودی نیز در این خصوص گزارش کرد، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور «اقدامات ضدتروریستی با ماهیت محلی» را درمنطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرده است و آن را راهی برای «دفع تحرکات گسترده» ارمنستان توصیف کرده است.

طبق این گزارش، باکو اعلام کرده است که هدف این اقدام نظامی، «از بینبردن مواضع نیروهای مسلح ارمنستان و دیگر اهداف نظامی است» و قصد حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی را ندارد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان همچنین مدعی شده است که این عملیات به منظور اجرای توافق سه جانبه با روسیه و ارمنستان است که زمینه های قانونی را برای حضور نیروهای حافظ صلح روسی فراهم می کند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز تأکید کرده است که تنها راه صلح در منطقه، خروج کامل نیروهای مسلح ارمنستان از قره باغ و انحلال این رژیم در استپاناکرت است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در جدیدترین به روزرسانی‌ خود اعلام کرد اوضاع در مرزهای ارمنستان از ساعت دو بعد از ظهر به نسبت آرام بوده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، ارمنستان را به راه‌اندازی تجمع نظامی در قره باغ کوهستان و انجام عملیات خرابکارانه علیه ارتش جمهوری آذربایجان محکوم کرده است.