هزینه زندگی در کشورهای مختلف جهان

مقایسه شاخص هزینه زندگی در تهران با 578 شهر بزرگ جهان

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف جهان

مقدار پولی که برای پرداخت هزینه های روزانه مانند مسکن و غذا لازم است از شهری به شهر دیگر بسیار متفاوت است و برخی از شهرها، مانند شهر نیویورک، به عنوان مکان های گران قیمت برای زندگی شناخته می شوند.

این گرافیک توسط Victor Dépré (hypntic.data) از داده‌های 2022 Numbeo برای مقایسه هزینه زندگی و قدرت خرید در 578 شهر مختلف در سراسر جهان طراحی شده و از نیویورک به عنوان معیاری برای مقایسه استفاده می‌کند.

شاخص هزینه زندگی در شهرهای مختلف جهان

شاخص هزینه زندگی

اگرچه شهر نیویورک به طور گسترده به عنوان یکی از گران ترین شهرهای جهان شناخته می شود، طبق Numbeo – بزرگترین پایگاه داده جهان از داده های مشارکتی کاربران در مورد شهرها و کشورها – تعدادی شهر وجود دارند که در واقع گران تر از این کلان شهر هستند.

در اینجا نگاهی به هزینه های زندگی در 578 شهر می اندازیم. اگر شهری دارای شاخص هزینه زندگی 121 باشد، به این معنی است که هزینه های روزانه در آن به طور متوسط 21٪ بیشتر از نیویورک است.
بر این اساس، همیلتون، پایتخت برمودا، با هزینه زندگی که تقریباً 50 درصد بیشتر از نیویورک است، در رتبه اول این فهرست قرار دارد.

چرا همیلتون اینقدر گران است؟ یکی از دلایل این است که تقریباً همه چیز باید به مجمع الجزایر کوچک بریتانیا وارد شود – چیزهایی مانند گاز، مواد غذایی و لباس – بنابراین به احتمال زیاد قیمت ها در این قلمرو بالاست.

دومین لیست زوریخ سوئیس است که هزینه‌های آن تقریباً 30 درصد بیشتر از شهر نیویورک است. غذاها و نوشیدنی ها به ویژه در منطقه گران هستند – طبق مجموعه داده ها، مواد غذایی 58٪ گران تر از مواد غذایی در نیویورک هستند و قیمت رستوران ها 55٪ بالاتر است.

با این حال، شایان ذکر است که در حالی که زوریخ از نظر شاخص هزینه زندگی در رتبه بالایی قرار دارد، قدرت خرید این شهر نیز قوی است.

بر اساس این گزارش، شاخص هزینه زندگی در تهران برابر با 31.1 است که به معنی آن است که هزینه زندگی در شهر تهران در حدود 31 درصد هزینه زندگی در نیویورک است. اما برای دستیابی به تصویر بهتر، شاخص قدرت خرید محلی را نیز در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

شاخص هزینه زندگی در تهران

شاخص قدرت خرید محلی

قدرت خرید معیاری است که برای اندازه‌گیری میزان کالاها و خدماتی که یک فرد با حقوق متوسط می‌تواند در آن شهر خاص خریداری کند، استفاده می‌شود.

با نگاهی دوباره به زوریخ، مصرف‌کنندگان در شهر علیرغم داشتن هزینه‌های بالاتر، به طور متوسط 30 درصد قدرت خرید بیشتری نسبت به ساکنان شهر نیویورک دارند.
در مقابل، مصرف کننده متوسط در همیلتون، برمودا قدرت خرید نسبتاً کمی دارد. بر اساس میانگین حقوق خالص در شهر، مصرف کنندگان می توانند حدود 30 درصد کمتر از مردم شهر نیویورک هزینه کنند.

تهران با شاخص قدرت خرید محلی 14.6 در جایگاه 569 در میان 578 شهر بررسی شده در این گزارش قرار گرفته است. به عبارت دیگر، قدرت خرید تهرانی ها بر اساس متوسط دستمزد دریافتی، کمتر از 15 درصد قدرت خرید ساکنین نیویورک می باشد.

شاخص قدرت خرید محلی در تهران

تورم همچنان به افزایش قیمت ها ادامه می دهد

در میان تورم فزاینده و افزایش قیمت کالاهای مصرفی، هزینه زندگی برای بسیاری از مردم در سرتاسر جهان مورد توجه قرار گرفته است.

از اواخر سال 2021، جهان با بحران هزینه زندگی مواجه شده است که عمدتاً به دلیل بازگشت تقاضای متوقف شده پس از همه‌گیری کووید-19، همراه با مسائل زنجیره تامین و درگیری نظامی روسیه و اوکراین است.

اما به گفته پل دانوان، اقتصاددان ارشد UBS، ما احتمالاً بدترین آن را دیده‌ایم و احتمالاً تورم در سراسر جهان در نیمه دوم سال کاهش می‌یابد.

//